Site Loader
Get a Quote
Rock Street, San Francisco

Z náš dospělých snad už každý denně využívá mobilní telefon, počítač nebo tablet a s nimi spojený internet. V posledním desetiletí se ale elektronika a internet stávají stále důležitější součástí života i našich dětí.
Můžeme vidět malé děti, jak místo hraní si v přírodě sedí uvnitř a koukají do mobilních telefonů. Jako rodiče toto často bohužel podporujeme. Často jim telefon dáváme, když se jim nechceme věnovat sami. Může se to zdát jako neškodné, vědecké studie a zkušenosti mnoha rodin po celém světě bouhužel ukazují opak.
čtení v lese
V poslední době vyšlo několik knih, které se touto problematikou zabývají např: „Digitální demence“. Autoři v nich popisují účinek přílišného užívání technologií a internetu. Ve zkratce, tyto technologie našemu mozku ulehčují práci a tím mu umožňují zakrňovat.
Jako příklad můžeme brát používání navigace v autě. Navigace za vás převezme veškeré navigační úkony a vy tak časem možná zjistíte, že bez ní sami netrefíte ani do práce nebo na nákupy.
Na internetu a technologiích je také možné si velmi snadno vytvořit závislost. Zvláště v posledních letech přibylo lidí, kteří jí podlehli a v některých případech je pro ně vzdát se jí stejně těžké jako je pro drogově závislé vzdát se narkotik.
Všechna tato nebezpečí jsou pro naše děti bohužel ještě mnohem výraznější. Jejich mozky se ještě vyvíjejí, a proto se na technice mohou stát závislý mnohem rychleji a silněji. Mnoho dětí si dnes nedovede představit svět bez internetu, televize a dalších vymožeností. Také jim není jasné nebezpečí, které přílišné užívání technologií skýtá, a proto nejsou schopny, to jak moc je užívají bez zásahu rodičů kontrolovat.
Velké množství rodičů také tvrdí, že jejich děti se po omezení frekvence užívání elektroniky stali klidnějšími a méně vznětlivými.
radost z pc hry
Jak škodlivý vliv omezit?
V dnešní době je bohužel nerealistické vzdát se technologií úplně, nebo je zakázat našim dětem, pokud už jsou starší. Přesto by bylo vhodné jejich seznámení s nimi odložit alespoň do 1. třídy základní školy, a i poté jim dobu užívání hlídat.
Co se týče doby užívání myslím, že jedna hodina denně je pro tak malé děti vhodné maximum. Také je dobré zajistit dětem dostatek jiných aktivit jako jsou např: čtení, sport, kreslení, hra na hudební nástroj, domácí mazlíček. Děti pak nebudou tolik tíhnout k používání elektroniky.

Post Author: