Site Loader
Get a Quote
Rock Street, San Francisco

Azalky spolu s rododendrony náleží do velké rodiny pěnišníků. Patří bezesporu k nejatraktivnějším okrasným dřevinám kvetoucím na jaře. Výsadbou různě raných či pozdních druhů lze prodloužit kvetení na několik týdnů. Výška keřů se pohybuje od 10 cm do 2 metrů, takže se hodí jak do předzahrádek, tak do velkých zahrad. Protože se jedná o opadavé nebo poloopadavé druhy, snášejí slunce lépe než stálezelené rododendrony.
Gentské azalky, vyšlechtěné z kavkazské azalky a planých amerických druhů, jsou vyšší keře, které dosahují výše až 2 m. Kvetou v zářivých odstínech žluté, oranžové a červené, případně bílé a růžové. Vonné květy v bohatých květenstvích se objevují ještě před rašením listů. Opadavé azalky vyžadují kyselou půdu a slunnou polohu. Na podzim jejich listy zkrášlí zahradu červeným zabarvením.
alpská růže
Japonské azalky a jejich kříženci mají malé listy, které neopadávají nebo opadávají jen částečně. Jak název napovídá, pocházejí z východní Asie. Nedosahují výšky gentských azalek, typický je pro ně nízký keřovitý růst a vedle bílé nabízejí množství odstínů růžové, fialové a červené. Drobné nebo naopak velké květy pestrých barevse objevují v období od dubna do května. Připravte jim prostředí, na jaké jsou ze své původní domoviny zvyklé: propustnou, nevysychající kyselou půdu a místo pod řidšími korunami stromů, aby se střídalo oslunění a přistínění v průběhu dne.
Keříky vysaďte na východní nebo severní stranu, protože azalky sice dobře snášejí mráz, ale jsou choulostivé na přímé sluneční paprsky. Zvláště v předjaří by velké výkyvy teplot mohly rostliny nenávratně poškodit. Azalky jsou kyselomilné rostliny, takže v zahradách se zásaditou půdou je nutné zeminu z výsadbové jámy zcela nahradit substrátem pro rododendrony a azalky. Keře koření mělce, proto je lze úspěšně přesazovat. Současně to znamená větší nároky na závlahu. Azalky vyžadují zálivku měkkou vodou bez obsahu vápníku, proto dejte přednost dešťové vodě před tvrdou ze studny nebo vodovodu.  Abyste zabránili růstu plevelů, je vhodná nastýlka, například z mulčovací kůry.
růžové azalky
Pokud věnujete pozornost výběru stanoviště a trochu zvýšené péče při výsadbě azalek, budete mít bezproblémový efektní záhon s minimálními nároky na údržbu.

Post Author: