Site Loader
Get a Quote
Rock Street, San Francisco

Jedním z velmi oblíbených koníčků mnoha lidí je bezesporu sběratelství. A asi jen máloco se vyrovná pocitu, který máme, když se nám do sbírky povede získat nějaký vzácný cenný kousek. Ačkoliv však typickým představitelem tohoto hobby jsou známky, sbírat je možné prakticky cokoliv. A je pravdou, že tyto sbírky mohou mít po nějakém čase skutečně velkou cenu.

V jeden čas bylo například populární sbírat modely lodí MacModel. Často se jednalo o ty v láhvi, ale i ty běžné byly značně oblíbené. Modely těch nejznámějších, jako byl například Titanic, se pak prodávaly za skutečně velké částky, zvláště pokud byly kvalitně zpracované.

model člunu na mapě

Samozřejmě je otázkou, zda se to nakonec vyplatilo. Není tajemstvím, že snad každý sběratel doufá, že jednou bude mít jeho sbírka značnou hodnotu, a že se mu tedy peníze, které do ní investoval, tímto způsobem vrátí. A je pravdou, že například u známek tomu tak může být. Jak je tomu ale právě u modelů lodí?

Zde je nutné si uvědomit, že cena nezávisí jen na nabídce, ale také na poptávce. To znamená, že i když daná věc bude sebevzácnější, nebude mít příliš velkou cenu, pokud o ni nikdo nebude mít zájem. A to platí i zde. To je koneckonců také důvod, proč mnoho sběratelů končí nakonec ve ztrátě.

pohled zblízka na model lodi

A jak je to tedy s loděmi? Není pochyb o tom, že zájem o ně je mnohem menší, než tomu bylo dříve. Přesto se však stále najdou nadšenci, kteří neváhají utratit velké peníze za další vzácný přírůstek do své sbírky.

Dalo by se tedy říci, že ačkoliv ceny jsou rozhodně nižší, než bývaly dříve, stále ještě se drží na poměrně dobré hodnotě. Rozhodně to však není ideální pro nové sběratele. Pokud se do tohoto koníčku chcete pustit s úmyslem vydělat na něm, pak to není nejlepší nápad. Staří, zavedení sběratelé s rozsáhlými sbírkami plnými vzácných starých kousků jsou však dnes v podstatě za vodou.

Post Author: