Site Loader
Get a Quote
Rock Street, San Francisco

Pokud je povrch nábytku sice špinavý, ale je zachovalý, není viditelně zničený, stačí ho omýt vodou s kapkou jaru. Jakmile ho omyjeme, zjistíme, jestli se nátěr neloupe, tedy jestli stále drží. Když ano, stačí ho jen zdrsnit hydroxidem sodným (NaOH, natron, louh sodný). Nátěr,který je více poškozený, odstraníme broušením. Používáme většinou 3 brusné papíry o zrnitosti 80, 120 a 180. U nábytku, kde je to obtížné používáme spíše chemické odstraňovače, např. Odstraňovač starých nátěrů P8214. Můžeme nátěr odstranit i horkovzdušnou pistolí. Jakmile se na nátěru začnou dělat bubliny, vezmeme si škrabku a odstraníme ho. Nátěr z těžko dostupných míst odstraníme ručním ocelovým kartáčkem nebo můžeme použít vrtačku s kartáčovým nástavcem, ale musíme dávat pozor na dřevo, abychom jsme jej nepoškodili.

starožitná ložnice

 

Praskliny opravíme tak, že vezmeme dýhu, kterou vlepíme do praskliny. Zaschlou a opravenou prasklinu seřízneme a přebrousíme, aby nebyla moc poznat vlepená dýha. Pokud se jedná o větší praskliny, můžeme ze stejného dřeva udělat třísku, potřít ji lepidlem a vložit či zabouchat ji do ní. Po úplném zaschnutí znovu přebrousíme povrch opravovaného kusu. Starý nábytek bývá obvykle na mnoha místech prasklý. Tyto části musíme od sebe oddělit a znovu slepit. Nejdříve je pořádně očistíme, aby na nich nezůstalo staré lepidlo. Naneseme na očištěné spoje lepidlo, nejvhodnější je disperzní lepidlo např. UHU Wood lepidlo, slepíme k sobě a zatěžovat můžeme většinou za 24 hodin po slepení.

 zásuvky komody

Při napadení starého nábytku dřevokazným hmyzem použijeme přírodní pryskyřici, epoxidový lak nebo přímo roztok na tento hmyz, např. Červostop. Hlavním způsobem opravy dřeva je tmelení. Na trhu jsou k dostání již hotové tmely, můžeme se je ale i zhotovit doma, do syntetického laku či barvy vmícháme dřevěné piliny. Veliká nevýhoda tohohle druhu tmele je jeho doba schnutí, pohybuje se v rozmezí 3 – 7 dní.  Mistři truhláři si všechny tmely připravují sami, většinou přimíchají sádru do disperzního lepidla. Tento tmel nanášejí špachtlí a po úplném vyschnutí dřevo brousí, aby vypadalo jako staré.

 stojací hodiny

Na závěr natíráme nábytek některým lakem či barvou. Na trhu je mnoho výrobků, doporučuji ale takový, který má i ochranu proti dřevokaznému hmyzu a plísni. Můžeme použít i bezbarvý lak, abychom docílili přírodního vzhledu.

 

 

Tak teď již víte jak na to, tak až uvidíte starou židli, můžete si ji zkusit sami opravit.

 

Post Author: